Medzinárodný deň starých rodičov

Október je mesiac úcty k starším…

Pri príležitosti Medzinárodného dňa starých rodičov vám ponúkame ukážku kolokácií stará mama a starý otec a ukážku počtu výskytov ich synoným. Bubliny slov zobrazujú kolokácie slovných spojení stará mama a starý otec na základe korpusu prim-10.0. Variantné podoby pomenovaní starých rodičov na obrázku pochádzajú zo Synonymického slovníka slovenčiny a sú zoradené zoradené podľa počtu výskytov na základe hlavného korpusu písaných textov Slovenského národného korpusu z verzie prim-10.0. Obsah a rozsah korpusu môžete skúmať po bezplatnej registrácii.

Ak vás zaujíma, či sú prarodičia to isté ako starí rodičia, alebo či môžeme babkou a dedkom pomenovať kohokoľvek, prípadne ktoré výrazy sú spisovné pre starého otca, dávame vám do pozornosti jazykovú poradňu nášho pracoviska. Trápia vás jazykové problémy, ako napríklad má slovo prarodičia rovnaký význam ako starí rodičia (odpoveď nájdete tu), vzťahuje sa označenie babka a dedko len na osoby, ktoré majú vnúčatá a je vôbec vhodné aj ako všeobecné pomenovanie starších ľudí (odpoveď nájdete tu) alebo ktoré výrazov pre starého otca sú spisovné – starký, dedo či deduško (odpoveď nájdete tu)?

Ak vás ale zaujíma jazykovedný pohľad na pomenovania rodinných vzťahoch, dávame do pozornosti štúdiu Tendencie v pomenovaní rodinných vzťahov v slovenčine od Pavla Žiga.
Štúdia je dostupná tu.

Plagát s ukážkou rôznych podôb pomenovaní starých rodičov a kolokácie slovných spojení stará mama a starý otec nájdete tu.