Týždeň vedy a techniky 2024: Databáza Digitálny Atlas slovenského jazyka

V rámci Týždňa vedy a techniky 2024 zverejnil Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV, v. v. i., na svojej webovej stránke Databázy a nástroje najnovšiu databázu Digitálny Atlas slovenského jazyka.

Po štyridsiatich rokoch od knižného vydania 4. zväzku Atlasu slovenského jazyka z roku 1984, ktorého autorom bol Anton Habovštiak, ožíva slovná zásoba slovenských nárečí v online priestore. Databáza je sprievodcom po jazykových mapách o nárečiach pre širokú verejnosť. Mimochodom, vedeli ste, že aj jazykové javy boli spracované na mapách už v 20. storočí?

Projekt atlasovej digitálnej databázy slovenských nárečí nadväzuje na tradíciu lingvistického kartografovania jazyka, ktorá sa v slovenskej a slovanskej dialektológii rozvíja metódami jazykového zemepisu. Na jazykových mapách na podkladovej matrici zobrazujúcej súčasné Slovensko sa zobrazujú rôznorodé vytypované nárečové javy – v tematických sériách hláskoslovie, gramatika, slovotvorba, slovná zásoba – v ich priestorovom ukotvení, rozsahu a zastúpení.

Ak vás zaujala naša najnovšia databáza, zistite, čo znamená slovo šverbohuska. Viete, kde na Slovensku sa používa? Pomôcku nájdete tu.

A ak sa vám máli, spoznajte ešte tajomnejší a ojedinelý výraz puoravica z Oravy po kliknutí na odkaz tu. V tomto prípade však využite ovládač na vstup do komentárovej časti k mape. Následne využite nástroj na vyhľadanie lokality podľa čísla.

Databáza Digitálny Atlas slovenského jazyka je dostupná tu.*

Bližšie informácie o Týždni vedy a techniky 2024 na našom pracovisku nájdete tu

 


 

Informácie o všetkých online aktivitách Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i., nájdete aj na oficiálnej stránke Týždňa vedy a techniky 2024 – online databáza slovenských nárečí tu, vzdelávaco-vedomostný kvíz tu, tvorivá literárna súťaž tu.

 

*Ide o prvú verejnú verziu, preto prosíme používateľov o zhovievavosť. Radi prijmeme vaše návrhy na zlepšenie databázy a opravu chýb. Pripomienky zasielajte na: digiASJ@juls.savba.sk.