Formáty záznamu zvukových súborov

Naším cieľom je archivovať digitálne zvukové záznamy podľa možnosti so zachovaním všetkých informácií, z toho vyplýva potreba použitia bezstratových formátov záznamu. Vybrali sme formát FLAC – lossless audio codec, ktorý dosahuje kompresné pomery pre bežné zvukové súbory na úrovni približne 50 %. Okrem toho predpokladáme, že časť súborov bude v rôznych iných formátoch (stratových), pretože také ich už získame od iných poskytovateľov.

Na prezentáciu hovorenej časti korpusu sme vybrali SPEEX codec, prístupné úseky sú downmixované do jednokanálového zvuku so vzorkovacou frekvenciou 32 kHz a kódované v kvalite 6 (priemerný bitrate 23 kb/s). Ako alternatívu k skvelému, ale menej rozšírenému SPEEX codecu ponúkame aj Ogg/Vorbis. Do Vorbis codecu sme kódovali jednokanálový zvuk, v kvalite -1, čo poskytuje priemerný bitrate okolo 40 kb/s. Použili sme experimentálne aoTuV patche, optimalizované pre nízke bitrates. Okrem toho plánujeme aj Java applet prehrávajúci SPEEX codec (za predpokladu, ža v PC má používateľ nainštalovanú Java).

  • multimediálny software pre Debian, ktorý nenájdete v štandardnej distribúcii
  • Directshow Filters for Ogg Vorbis, Speex, Theora and FLAC – ak chcete prehrávať Speex, FLAC alebo Ogg/Vorbis Windows Media Playerom pod MS Windows
  • Videolan, multimediálny prehrávač/enkodér pre rôzne video a audio formáty, Linux aj MS Windows